Erzurum

admin     21-07-20     İl il Sohbet Odaları, Tarihi Eserler     Erzurum     491 Defa Okundu

Erzurum

Erzurum Kültürü

Erzurum’un yemek kültürüne baktığımızda doğu kültürünün ve iklim koşullarının etkisinin baskın olduğunu göreceksiniz. Et yemeklerinin ağırlıklı olduğu Erzurum mutfağında ilk akla gelen yemek Cağ Kebabı’dır. Döner etinin pişme öncesinde soğanla marine edilmesi ve yan yatırılmış şekilde pişirilmesinden sonra şişe geçirilerek servis edilmesi en önemli özelliklerindendir. Cağ Kebabını otantik Erzurum evlerinde yiyebileceğiniz gibi Cağ Kebabıyla ünlenmiş çeşitli restoranlarda da yiyebilirsiniz. Bu restoranlar arasında en iyilerden birisi Gel-Gör Restoran diğeri ise Koç Restoran. Cağ Kebabını yaparken hakkını veren restoranlara gittiğinizde yöreye özgü bir çok lezzetleri de bulabilirsiniz.

Bir diğer akla gelen yöresel yiyecek ise Kadayıf Dolması. Erzurum’un en meşhur tatlısı olan Kadayıf Dolması içine ceviz veya fıstık konularak kadayıfın dolma şeklinde sarılmasıyla hazırlanır. Ve kızgın yağda kızartıldıktan sonra üzerine şerbet dökülür ve servis edilir.

Erzurum Kete’si ise Erzurum’a gittiğinizde herhangi bir öğünde her zaman karşınıza çıkabilecek bir yiyecektir. İster yemeklerin yanında ister kahvaltıda ister atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz.

Bunların dışında Su Böreği, Çaşır, Lor Dolması, Dut Çullaması, Hasuta, Lalanga, Şalgam Dolması, Aşotu Çorbas, Herle Aşı, Hingel yöreye özgü lezzetlerin öne çıkanlarındandır.

Ayrıca Erzurum Dadaşların Memleketi olarak da bilinmektedir. Dilimizde Dadaş kültürünü oluşturan Erzurumlular yiğit delikanlı, kardeş anlamına gelen kelimeyi sıklıkla kullanmaktadırlar

 

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (12 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?SohbetGulum.Com

Sohbet sitesi insanların gündelik yaşamlarındaki boş zamanlarını yeni insanlarla tanışarak, eğlenceli şekilde geçirmeleri için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2020 SohbetGulum.Com - Tüm hakları saklıdır.