Diyarbakır Sohbet Odaları

admin     22-07-20     İl il Sohbet Odaları     Diyarbakır Sohbet Odaları     136 Defa Okundu

Diyarbakır Sohbet Odaları

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde sizlere Diyarbakır ve Diyarbakır Sohbet Odaları ndan bahsedeceğiz. Türkiye’nin en büyük 12. ilidir. Nüfusu olarak 1.756.353 olan Diyarbakır Seviyeli Sohbet Odaları nın yüzölçümü ise 15.272 km²’dir.

Tarihi ve Turistik Yerleri

İlimizin merkezi 9000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Diyarbakır’ın belli başlı tarihi ve turistik yerleri arasında yer alan; Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, Malabadi Köprüsü (Silvan) , Deliller Han, Ulu Camii, Asur Kalesi, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi dir.

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri

Dicle Nehrinin Kıyısında yükselen bazalt platonun doğu kıyısındaki düzlükte yer alan Diyarbakır Kalesi kentin ilk kurulduğu iç kale ve dış kaleden oluşur. Uzunluğu 5 km olan kalenin çok sayıda kulesi bulunmaktadır. Bölgede bulunan küçük kale M.Ö. 3500–3700 yılları arasında Hurri Mitanilar tarafından yapılmıştır. M.S. 349 yılında Roma İmparatoru Constantius tarafından yeniden onarılmıştır. İkinci kalenin tekrar genişletilmesi için aradan yıllar geçtikten sonra  1524-1526 yılları arasında Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından bu değerli eser yaptırılmıştır. Hevsel Bahçeleri ise 30 dan fazla uygarlığa ev sahipliği yapmış ve 8.000 yıl bahçe olarak kalmıştır. Tarımsal değerinin yanı sıra tarihi bir çok esere yere de sahiptir.

Malabadi Köprüsü

İlimizin Silvan ilçesinde bulunmaktadır. Artuklara ait bir eserdir 1147 tarihli inşa kitabesine göre. Köprü dünyadaki taş kemerli köprüler arasında en geniş olanıdır. Köprünün üzerinde bulunan aslan, güneş ve insan figürleriyle en özgün köprü örneklerinden birisidir. Malabadi Köprüsü, 40.86 metre açıklığındaki sivri ana kemeri ile birlikte dünyanın en büyük kemerine sahiptir.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Diyarbakırlı şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı nın evinin müzeye çevrilmesiyle oluşmuştur. Diyarbakır tarihi mirasına en büyük katkısı , Diyarbakır il merkezinde bulunmaktadır. Cahit Sıtkı Tarancı nın çocukluk yıllarının ve gençlik yıllarının bir kısmının geçtiği bu ev Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından alınarak restore edilmiş ve Cumhuriyetin 50 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.

Bir makalemizin daha sonuna gelirken sizleri Ücretsiz Sohbet Odaları na keyifli ve eğlenceli bir sohbet e ve sıcacık dostluklara yelken açmaya davet ediyoruz.

Ulu Camii

Roma Dönemine ait bu ise eser Hz. Ömer Döneminde Diyarbakır‘a hakim olan müslüman arapların bir kiliseyi camii ye çevirmesiyle olmuştur. Ulu Camii‘nin duvarları farklı farklı uygarlıkların izlerini barındırır. Ulu Camii İslam Dininin 5. Harem-i Şerfi olarak kabul görmektedir.

Deliller Han

Diyarbakır Kaliteli Sohbet Odalarının Gazi Caddesi üzerinde Mardin kapıda bulunan han ilin en büyük hanlarındandır. Hüsrev Paşa Hanı adıylada anılan han 1527 yılında inşaatı tamamlanmıştır. Deliller Hanı denilmesinin yegane sebebi ise Hicaza giden hacı adaylarına rehberlik edecek Delillerin burada toplanmasıdır.

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

    Merhaba öncelikle. Diyarbakır da yaşayıp da veya hiç gitmemiş kişiler için turistik ve tarihi geçmişi olmuş. Emeğine sağlık

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?SohbetGulum.Com

Sohbet sitesi insanların gündelik yaşamlarındaki boş zamanlarını yeni insanlarla tanışarak, eğlenceli şekilde geçirmeleri için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2020 SohbetGulum.Com - Tüm hakları saklıdır.