Ayasofya Camii

admin     18-07-20     Tarihi Eserler     Ayasofya Camii     616 Defa Okundu

Ayasofya Camii
Ayasofya ya da resmî adıyla Ayasofya-i Kebir Camii, İstanbul‘da bir cami, eski bazilika ve eski müze. Bizans İmparatoru I. Vikipedi
Adres: Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No :1, 34122 Fatih/İstanbul
Kuruluş tarihi: 1 Şubat 1935
Mimari tarz: Bizans Mimarisi
Mimarlar: Mimar Sinan, Anthemios, İsidoros
Defnedilen kişiler: Enrico Dandolo, II. Selim, Nurbanu Sultan,
Tapusunda camii yazan ve vakıf olan Ayasofya Camiisine geçen yıl dört milyon turist gelmiş..
Milyonla insan girsin de asıl yapılma sebebi olan Allah kelamı işitilmesin !
Olacak şey mi..?! …………!!!!
Uygunsuz kıyafetlerle dolanan turistlerin kahkahaları çınlıyordu kubbede ey ulu mabed..😔
Artık hürsün..!!💙
Sohbet,chat,muhabbet tek adresi………….!!!!!!

Surda bir gedik açtık MUKADDES Mİ MUKADES
Ey kahpe rüzgar artık ne yandan esersen es..
Her kezin bir hesabı vardır……
ALLAH’IN DA bir hesabı var……………….!!!!!!!
Ayasofya‘nın cami olma süreci ve insan edildiği tarih, ibadete açılma kararının ardından merak konusu oldu. Tarihinde cami ve müze olarak hizmet veren Ayasofya, 86 yıl sonra yeniden cami oldu. Fatih Sultan Mehmet’in 1453’teki fetihten sonra kilisenin adı, günümüzde de kullanıldığı hali olan Ayasofya’ya çevrildi.. Ayasofya ilk yapıldığında, Büyük Kilise anlamına gelen Megale Ekklesia olarak adlandırılmıştı. Ancak V. yüzyıldan itibaren kilise Hagia Sophia olarak anılmaya başlanmıştı. İşte, Ayasofya‘nın 15 asırlık tarihi…..
AYASOFYA‘NIN TARİHİ
Tarihi yarımadada Fatih ilçesine bağlı Sultanahmet meydanında bulunan Ayasofya, İstanbulda yapılmış en büyük Bizans kilisesi olup, aynı yerde üç kez inşaa edilmiştir.İlk yapıldığında Megale Ekklesia (Büyük Kilise ) adını almış, V. yüzyıldan itibaren ise Hagia Sophia (Kutsal Hikmet) olarak adlandırılmıştır.I. Kilise İmparator Constantinos ’un (324–337) oğlu imparator Constantios (337–361) tarafından 360 yılında yaptırılmıştır. Bu kilise bazilikal planlı ve ahşap çatılıdır. Kilise 404 yılında İmparator Arcadios’a karşı, çıkan halk ayaklanmasında kısmen yakılmış ve harap olmuştur. II. Kilise İmparator II. Theodosios (408–450) tarafından Mimar Ruffinos ’a 415 yılında inşaa ettirilmiştir. Bu yapı da yine bazilikal planlı, ahşap çatılı, 5 nefli ve 3 kapılı anıtsal girişli bir yapıdır. II. Ayasofya da İmparator Iustinianos ( 527–565) aleyhine 532 yılında başlayan ve tarihte Nika ayaklanması olarak adlandırılan isyan sonucunda yanmış ve yıkılmıştır.Bugünkü Ayasofya İmparator Iustinianos tarafından dönemin iki önemli mimarı olan Miletos’lu (Milet) Isidoros ile Tralles’li (Aydın) Anthemios ’a yaptırılmıştır. Binanın yapımına 23 Şubat 532 tarihinde başlanmış,1000 usta ve 10.000 işçi ile 5 yılda tamamlanmış, 27 Aralık 537 yılında ibadete açılmıştır. Ayasofya’da VI. yüzyılda yapılan orijinal tavan mozaiklerinin bitkisel ve geometrik motifli olanları günümüze kadar ulaşmış, ancak tasvirli mozaikler konakalmaz akımının bitiminden sonra yapılmıştır.

www.sohbetgulum.com

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?SohbetGulum.Com

Sohbet sitesi insanların gündelik yaşamlarındaki boş zamanlarını yeni insanlarla tanışarak, eğlenceli şekilde geçirmeleri için kurulmuştur.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2020 SohbetGulum.Com - Tüm hakları saklıdır.